środa, 3 sierpnia 2022

Saint Nazaire-Dieppe 1942 - recenzja

 

 


 

Jedna z ostatnio wydanych książek z serii Historyczne Bitwy poświęcona jest działaniom brytyjskich wojsk specjalnych: komandosów, w początkowej fazie wojny. Autor przeprowadza nas dość krótko przez genezę brytyjskich wojsk specjalnych: Commando (odniesienie do wojen burskich) by szybko przejść do ich działań w okresie II wojny światowej, od roku 1940. Omówione są pierwsze operacje specjalne na wyspach kanału La Manche i na Lofotach, które - może nie były szczególnie udane - ale stanowiły nieocenione źródło inspiracji w zakresie szkolenia alianckich wojsk specjalnych.

Centralnym punktem książki jest szczytowy wyczyn brytyjskich komandosów, czyli rajd na Saint Nazaire, który udowodnił, że Niemcy nie mogą się czuć bezpiecznie w Twierdzy Europa. Suchy dok przeznaczony dla niemieckich pancerników został wyłączony z użytku, podobnie jak wiele instalacji portowych. Brytyjczycy wyciągnęli wnioski z tej operacji planując jeszcze bardziej odważny plan, tym razem ataku na port Dieppe (operacja Jubilee), który miał być testem do inwazji na kontynent. W tym planie również znalazło się miejsce dla komandosów, których zadanie polegało na wyeliminowaniu przybrzeżnej artylerii w okolicach portu. 

Niestety Niemcy również wyciągnęli wnioski po rajdzie komandosów na Saint Nazaire i  dobrze przygotowali się na przyjęcie nieprzyjaciół. Operacja Jubilee - mimo, że zakończyła się masakrą 2 dywizji kanadyjskiej - stanowiła bezcenne źródło wniosków do planowanego, właściwego lądowania w Normandii. 

Książka była dla mnie inspiracją do powstania scenariusza do gry Bolt Action: Dieppe 1942, który jest symultaną do rozegrania na dwóch stołach: plaże i zaplecze z baterią artylerii Hess. W grze istnieje ścisła współzależność między planszami: brak sukcesu na tyłach wroga może skutkować masakrą piechoty na plażach. W grze można wykorzystać nowe zestawy figurek Warlord Games: piechoty kanadyjskiej i komandosów




Mocne strony książki to przede wszystkim wyśmienite mapy: wreszcie wydawca postarał się i dostarczył ich w odpowiedniej ilości i jakości. Na uznanie zasługuje sprawne przeprowadzenie czytelnika przez kulisy powstania wojsk specjalnych w Wielkiej Brytanii i ich udział w początkowych, mniej znanych operacjach (np na Krecie czy w Afryce). Pozostaje pewien niedosyt w związku z urwaniem wątku na roku 1942 jednak ... taki jest format książeczek z serii HB więc trzeba liczyć na pojawienie się kontynuacji przy okazji omawiania innej bitwy.

Saint Nazaire-Dieppe 1942 to druga książka Tomasza Jarmoły wydana w serii Historyczne Bitwy. II wojna światowa zdaje się być głównym obszarem zainteresowania tego autora. Poprzednia pozycja to Kreta 1941, która także jest wartościowym źródłem wiedzy i inspiracji na temat scenariuszy do gier bitewnych. Krótka recenzja tej książki znajduje się na moim blogu

 



 

 

 

 

1 komentarz:

  1. kurde gdyby był audiobook to przy malowaniu spadków bym pochłonął w moment

    OdpowiedzUsuń