Rozpoczyna się 3 dekada sierpnia 1944. Oddziały 1DPanc uchwyciły obszar Chambois zamykając tym samym pierścień okrążenia wokół 7 Armii niemieckiej. 10 pułk strzelców konnych wsparty dywizjonem przeciwpancernym usadowił się na wzgórzu na wschód od tej miejscowości blokując ruch odwrotowy jednostkom niemieckim. Wzgórze stanowi samodzielny punkt oporu i jest otoczone z niemal wszystkich stron przez oddziały wroga, które próbują odzyskać kontrolę nad wzniesieniem. Sytuację Polaków komplikuje fakt, że na własnych pozycjach przybywa jeńców, których nie ma gdzie odesłać…
Czy polski „tabor bojowy” zostanie zdobyty? Czy Niemcom uda się wycofać oddziały 7 Armii czy też ich ruch odwrotowy zostanie powstrzymany, dowiedzą się gracze wybierając ten scenariusz.
Siły stron
Stroną atakującą są Niemcy. Mają do dyspozycji pluton o wartości 1200pkt obejmujący oddziały SS z roku 1944. W ramach plutonu dostępny jest dodatkowy slot czołgu. Stroną broniącą się jet pluton przygotowany w oparciu o selektor 1DPanc (POL). W tym plutonie jest także odblokowany dodatkowy slot czołgu. W slocie Artyleria Obrońca dysponuje wyłącznie armatami p-panc.
Teren
Plansza jest w porośnięta laskami i zaroślami. Po stronie Obrońcy około 2/3 obszaru (w centrum planszy) zajmuje rozległe wzgórze. W centralnej części wzgórza znajduje się znacznik: samochód sztabowy, flaga etc. określająca centralny punkt obrony.
Rozstawienie
Przed rozpoczęciem gry Obrońca rozstawia minimum połowę swoich sił w obrębie wzgórza. Oddziały te traktuje się jako okopane i wykorzystują zasadę Hidden Setup. Pozostałe oddziały Obrońcy pojawiają się na planszy w 2 turze na zasadzie rezerw z własnej krawędzi mapy. Po rozstawieniu wojsk Obrońcy. Atakujaćy dzieli swoje siły na dwie części. Połowa (zaokrąglają w górę), wchodzi na zasadzie First Wave przez krawędzie mapy wyznaczające jego własną połowę planszy (czyli dłuższa krawędź + dwa odcinki po 24” z krawędzi bocznych). Pozostało oddziały wchodzą na planszę na zasadzie rezerw. Atakujaćy dysponuje Outflankiem. Na początku gry Atakujący może przeprowadzić Preparatory Bombardment (2+).Cel i czas trwania
Celem Atakującego jest przejęcie kontroli stanowiskiem dowodzenia znajdującym się w centrum wzgórza (znacznik w formie okopu z flagą), oraz uwolnienie jeńców.
Gra trwa 6 tur + 50% szansa na siódmą (przy rzucie K6: 4+)
Zasady specjalne:
Jeńcy: W odległości 3”od znacznika na wzgórzu znajdują się (rozstawiane przez Obrońcę) oddziały jeńców: (jeden z wybranych przez Atakującego oddziałów Osi w sile 10 ludzi i drugi: podporucznik + adiutant). Oddziały jeńców są traktowane jako bezbronne przez cały czas pobytu oddziału w niewoli. Dla każdego z oddziałów jeńców Atakujaćy wrzuca do worka oddzielne kostki rozkazów (w innym kolorze niż pozostałe).
Wyciągając kość rozkazu jeńców gracz Atakujący ma dwie możliwości: wydać rozkaz Down (wtedy oddział siedzi grzecznie w niewoli i nic mu nie grozi ze strony Aliantów) lub rozkaz Run (czyli podejmuje próbę ucieczki). Od momentu podjęcia próby ucieczki oddział jeńców traktowany jest wrogo (może być obiektem ostrzału lub walki wręcz).
Oddziałowi Jeńców można wydać rozkaż Run lub Down. W tym czasie jest traktowany jako Inexp i Shirkers (konieczność testu morale przed każdą aktywacją). W walce wręcz broni się połową siły i nigdy nie walczy symultanicznie.
Jeżeli oddział jeńców wejdzie w kontakt z oddziałem własnym od kolejnej tury odzyskuje uzbrojenie i może normalnie brać udział w walce (rekomenduje się wymianę kości rozkazu w worku).
Warunki zwycięstwa:
Każdy z graczy otrzymuje 1PZ za zniszczenie oddziału przeciwnika. Strona kontrolująca oddział Jeńców na koniec gry (tj: gdy pozostają w niewoli lub przedarli się i są uzbrojeni) otrzymuje 4PZ
Gracz kontrolujący na koniec gry stanowisko dowodzenia (brak oddziału przeciwnika w 3" od znacznika, small teamy i puste transporty nie scorują), otrzymuje 5PZ.
Obrońca uzyskuje 2PZ (dodatkowy) za zniszczenie oddziału Jeńców w trakcie ucieczki.
Wygląda nieźle i chętnie bym zagrał coś takiego, problemem jaki moglibyśmy mieć u nas w klubie to brak odpowiednio dużego wzgórza :D. Moim zdaniem jeńcy niemieccy powinni podlegać preparatory bombardment, bo po pierwsze stoją tam gdzie spadają pociski, a pod drugie to jednostki które mogą sporo namieszać.
OdpowiedzUsuńW istocie, namieszali. Dwukrotnie uciekali. Raz udało się ich sprowadzić z powrotem do zagrody ale drugim razem niestety zdobyli broń i trzeba było walczyć.
UsuńPrzez moją wrodzoną litość uchroniłem Niemców przed bombardowaniem. Może jednak masz rację. Niech się chowają przed własnymi haubicami.
OdpowiedzUsuńCo to górek: wkrótce coś na ten temat napiszę. To co się z całą pewnością przyda to odwiedziny w przysłowiowej Castoramie, szczególnie na dziale z ociepleniami budynków. Styrodur 30mm to dobre rozwiązanie ;)
Wydaje się, że scenariusz działa. Jedyne do czego na prawdę warto się przyłożyć to górka. Powinna być naprawdę duża.
OdpowiedzUsuń