wtorek, 31 października 2017

1 pam - struktura i modele



1 pam (pułk artylerii motorwej). stanowił komponent artyleryjski współpracujący bezpośrednio z brygadą pancerną 1DPanc.
Oddział kontynuował tradycje m.in. 16 dam - organicznego dywizjonu artylerii 10BKZmot z okresu walk w 1939 roku. Po odtworzeniu we Francji i ponownym w Wielkiej Brytanii od 1942 roku przyjął ostateczną nazwę 1pam.
Pułk miał strukturę trzydywizjonową, tak aby każdy z dywizjonów mógł współdziałać z jednym z trzech pułków pancernych. Uzbrojenie artyleryjskie pułku stanowiły samobieżne armatohaubice 25pdr Sexton.




Każdy z trzech dywizjonów artylerii samobieżnej złożony był z dwóch baterii. Z kolei każda z baterii składała się z czterech działonów (samobieżne armatohaubice Sexton), dwóch czołgów Sherman OP, 5 wozów amunicyjnych. Ogółem pułk dysponował więc  24 działonami artylerii.
Poszczególne działony na stanowisku ogniowym (SO) umieszczone były na długości 450m (500 jardów). Ułatwiało to dowiązanie geodezyjne poszczególnych dział i rozwinięcie łączności przewodowej. Na SO dywizjonu rozwijano także centralki strzelnicze, które optymalizowały proces wstrzeliwania się w cel. Czas od zamówienia ognia do jego wykonania trwał zazwyczaj około 8 minut.

Pojazdy należące do 1pam znakowane były malowanym w przedniej i tylnej części pojazdu czerwono niebieskim kwadratem z liczbą 74.


W moich zasobach znajdują się dwa modele pojazdów przynależących - wedle oznaczeń - do 1pam. Pierwszy z nich to model armatohaubicy Sexton. Model powstał w oparciu o żywiczny odlew firmy Blitzkrieg Miniatures. Malowanie wykonałem - tradycyjnie - farbami Vallejo, w ostatniej fazie nałożyłem pigmenty tej samej firmy.



Drugi model to wóz amunicyjny 15cwt, Guy Ant będący prostą konwersją odlewu żywicznego firmy Warlord Games. Docelowo model miał być ciągnikiem w 2pam lecz omyłkowo nałożyłem mu znakowanie 1pam zatem awansował na wóz amunicyjny w tym oddziale.
 

Źródła:
K.Gaj, 1 Dywizja Pancerna (organizacja Wielkiej Jednostki pancernej PSZ na Zachodzie - sierpień 1944)
Od Acromy do Zwycięscy cz.8,
Osprey Publishing, Falaise 1944


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz