wtorek, 31 października 2017

1 p. art. p-panc - struktura i modele
1 p.a.p-panc to oddział przeciwpancerny 1 DPanc. Nawiązywał tradycjami do dywizjonu przeciwpancernego 10BKZmot. W 1940 roku oddział został odtworzony we Francji, a po jej upadku w Wielkiej Brytanii. W roku 1944 uzyskał ostateczną nazwę i formę jako 1 pułk artylerii przeciwpancernej złożony z czterech dywizjonów artylerii. Większość uzbrojenia stanowiły doskonałe brytyjskie działa 17 funtowe, które  były w stanie spenetrować pancerze większości niemieckich czołgów z odległości 2000m.
Działanie 1p.p-panc w całości było rzadkością. Zwykle jego komponenty były detaszowane jako wsparcie do innych oddziałów dywizji.
Pojazdy pułku znakowane były niebiesko czerwonymi tablicami  z numerem 77 malowanymi z przodu i z tyłu kadłuba.Pułk składał się z czterech dywizjonów artylerii przeciwpancernej: pierwsze dwa samobieżne, pozostałe ciągnione. Wyposażenie 1 dywizjonu stanowiły niszczyciele czołgów M10 Wolverine uzbrojone w amerykańską armatę 76,2mm. Drugi dywizjon wyposażony był w pojazdy M10 Achilles Mk.IIc uzbrojone w brytyjską armatę 17 funtową. Na uzbrojeniu pozostałych dwóch dywizjonów znajdowały się ciągnione armaty 17 pdr.

M10 Wolverine w 1DPanc był - według źródeł - uzbrojeniem pośrednim do czasu wymiany sprzętu na M10 Achilles.
Każdy z dywizjonów składał się z 3 baterii, a każda z baterii z dwóch plutonów artylerii p-panc. Łącznie na stanie dywizjonu znajdowało się 12 działonów przeciwpancernych i 1 holowana armatka plot Polsten 20mm.

W malowaniu 1 p.p-panc mam w swojej kolekcji dwa modele. Pierwszym z nich jest M10 Wolverine w znakowaniu 1 dywizjonu 1 pułku p-panc. Model wykonany w oparciu o plastikowe wypraski Rubicon Models, załoga to żywiczne kopie załogi wykonywanej przez Warlorda. Model malowany przy użyciu farb i pigmentów Vallejo.


Drugi model to - bliźniaczy względem Wolverina - M10 Achilles. Ten model także wykonany z oparciu o zestaw Rubicon Models, podobnie jak poprzedni malowany farbami i pigmentami Vallejo w oznakowaniu 2 dywizjonu 1 p.p-panc.


Źródła:
K.Gaj, 1 Dywizja Pancerna (organizacja Wielkiej Jednostki pancernej PSZ na Zachodzie - sierpień 1944)
Od Acromy do Zwycięscy cz.8,Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza