Tym razem kilka słów o malowaniu i znakowaniu samolotów w grze Blood Red Skies. Jednym z powodów popularności wargamingu jest możliwość łączenia gry z modelarstwem. O ile w przypadku gier Fantasy istnieje spora swoboda w doborze kolorów i odcieni, o tyle w przypadku gier nawiązujących do historii warto uwzględnić pewne reguły malowania. W tym wypadku Blood Red Skies nie jest wyjątkiem. Prześledźmy zatem sposoby malowania i znakowania samolotów na przykładzie nacji ze startera czyli RAF i Luftwaffe z początku wojny.
Samoloty RAF
Do 1941 roku, gdy RAF operował nad lądem (Francja, Brytania) samoloty były malowane w kamuflażu dwubarwnym: ciemnozielony (Dark Green) / brązowoziemisty (Dark Earth) i kolor nieba (Sky) na spodnich powierzchniach. Z biegiem wojny, gdy walki przesunęły się nad Kanał kolor ziemisty zastąpiono szarym morskim. Dzięki temu zoptymalizowano działanie kamuflażu.
W RAF obowiązywały dość ścisłe zasady co do schematu malowania. Istniało ich co najmniej 4, choć bazowały na jednym układzie plam (odbitym lustrzanie i/lub z zamianą położenia kolorów).
Dla uproszczenia przedstawiam poniżej dwa schematy A i B. Jak wspomniano powyżej schemat B jest lustrzanym odbiciem schematu A.
Istnieje wiele możliwości jeśli chodzi o dobór odcieni do malowania samolotów brytyjskich. Osobiście polecam paletę farb Hataka, z kilku powodów: (1) to polska firma, (2) dostarcza odcienie dedykowane do wszystkich ważniejszych sił powietrznych, (3) produkowane farby są wysokiej jakości, (4) i last but not least: farbki są dostarczane w małych buteleczkach (o wielkości dostosowanej do wielkości modeli).
Do malowania samolotów RAF z początkowego okresu wojny potrzebne nam będą 3 odcienie:
HTK_016 - Dark Green
HTK_009 - Dark Earth
HTK_026 - Sky
Koszt farbek Hataka do pomalowania Spitfirów ze startera Blood Red Skies to ... 18PLN, a farby wystarczy jeszcze na Hurricany.
Gdy modele mamy już pomalowane warto zabrać je ładnie oznakować. Nie polecam używać naklejek ze startera (to produkt bardzo niskiej jakości) i raczej zainwestować w kalkomanie dedykowane do konkretnych modeli. W przypadku modeli z oferty Warlorda możemy liczyć na dostępność produktów tego dostawcy
W innych zestawach modeli Warlordgames dostarcza często uproszczone kalkomanie zawierające jedynie insygnia narodowe. Często bywa to jednak nie wystarczające (gdy chcemy oddać jak najbardziej realnie model) lub - dość banalny przypadek - gdy w naszej grze bierze udział kilku asów i mamy potrzebę zidentyfikowania ich samolotów. W takich sytuacjach przydają się kalki spoza oferty Warlorda. Dobrym rozwiązaniem jest firma Miscmini.com, która ma w swojej ofercie setki kalkomanii do modeli w skali 1/200 do różnych samolotów. Co więcej Kevin bardzo chętnie dodaje nowe wzory. Tak było w przypadku kilku poloniców jakie udało się dodać do oferty (Beaufightery, Spitfiry IX, Mustangi III z polskich dywizjonów).
Samoloty Luftwaffe
Kamuflaż Luftwaffe zakładał układ geometryczny kolorów w odcieniach zielonych na górze i błękitny na dole. Kampania w Polsce wykazała konieczność zmian w dotychczasowym malowaniu samolotów tak, aby zoptymalizować efekt kamuflażu w locie. Stąd zdecydowano się pociągnąć kolor jakim był malowany spód samolotu aż do góry kadłuba, a jeden z zielonych kolorów zastąpiono szarozielonawym. W czasie bitwy o Anglię stosowano elementy szybkiej identyfikacji: najczęściej malowanie elementów kadłuba i/lub skrzydeł na kolor żółty
Szczegóły dotyczące schematu malowania samolotów Luftwaffe w początkowej fazie wojny znaleźć można np. TUTAJ.
Do malowania samolotów Luftwaffe potrzebne nam będą następujące odcienie farbek (podaję kody farb z palety Hataka):
Schwarzgruen RLM70 - HTK_015
Grau RLM02 - HTK_023
Hellblau RLM65 - HTK_029
Gelb RLM04 - HTK_066
Podobnie jak w przypadku samolotów RAF, do znakowania modeli niemieckich polecam kali z oferty miscmini.com.