poniedziałek, 1 lutego 2021

Doktryny brytyjskie - 1939-42 Blood Red Skies

 

Bolton Paul Defiant - 264 squadron RAF

Kolejny z samouczek gry w Blood Red Skies. Tym razem dobór dostępnych doktryn i wskazówki dotyczące pasujących do nich samolotów.

Defensive Tactics (karta defensywna) sprzężona z cechą samolotu Tight Turn dostępną w samolotach: Spitfire Mk II (1940), Hurricane Mk II (1940), Spitfire Mk V (1941). Gloster Gladiator (1937). Dzięki niej w reakcji na wrogi ostrzał samolot może wykonać zwrot o 45 stopni, a tym samym wystawić się na bardziej korzystny w danym momencie kąt. W przypadku gdy przeciwnik wejdzie naszej maszynie na ogon ten obraca się do niego bokiem, a tym samym łatwiej wykonuje unik. Alternatywnie, samolot atakowany z boku może odwrócić się do przeciwnika przodem i odpowiedzieć mu ogniem. Ta ostatnia metoda nadaje się dla Spitfire Mk V ze względu na jego silniejsze uzbrojenie.

Spitfire Mk V z dywizjonu 303.

 
Spitfire Mk II 74 squadron RAF

Hurricane Mk II 303 (polski) dywizjon RAF

Gloster Gladiator 80 squadron RAF

 

 Wall of Lead (karta defensywna) powiązana z cechą Deep Pockets dostępną w samolotach FAA Fairey Fulmar (1940) to dość zagadkowa karta. W zamian za otrzymany pewny Boom Chit uzyskuje się nadzieję na Boom Chit przeciwnika. Warte swojej ceny ... ?

Head on Attack (karta ofensywna) powiązana z cechą Heavy Hitter dostępną w samolotach: Typhoon Mk I (1941), Beufighter Mk (1940), Mosquito Mk II (1941), Westland Whirlwind (1940). Dzięki niej istnieje szansa na uszkodzenie samolotu wielosilnikowego na wyższym niż normalnie pułapie, pod warunkiem ataku z przodu. Oznacza to, że karta do wykorzystania w wyłącznie przeciw bombowcom niemieckim. Użycie jej przeciw myśliwcom wielosilnikowym, np. Bf110 jest bardzo ryzykowne.

Beaufighter Mk VI NF 307 (polski) dywizjon  RAF

 
Typhoon Mk Ib, 174 squadron RAF

Outnumbered (karta defensywna) nie powiązana z żadną cechą. Dzięki niej gracz ma możliwość zignorowania pierwszego Boom Chita jaki otrzymuje. Karta dość mocna, choć jednorazowa.

Intuders (karta ofensywna) wpływa na początkowy pułap na jakim znajdują się samoloty przeciwnika. Odpowiednio rozegrana daje możliwość uzyskania wygodnej pozycji strzeleckiej i blokuje atak nieprzyjaciela. Do pełnego potencjału przydałyby się dodatkowe karty.


P40E - 112 squadron RAF


Podsumowanie:

RAF z początku wojny charakteryzuje się doktryną dalece defensywną opartą o wyjątkową zwrotność maszyn RAF takich jak Spitfire, Hurricane czy Gladiator. Jedynie w przypadku Spitfire Mk V większy jest potencjał ofensywnego wykorzystania dostępnej doktryny taktyki defensywnej. Obrót do pozycji Head on pozwala wykorzystać wzmocnioną siłę rażenia działek British Hispano. Teoretycznie duży potencjał ma - od roku 1941 - sprzężona z Heavy Hitter karta Head on Attack, lecz w związku z brakiem masowych nalotów bombowych nad Anglię w 1941 roku raczej bezużyteczna.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz